Bizarní reality show Dovolená v Protektorátu dostala evropskou cenu
Druhý nejlepší TV projekt
Kontroverzní reality show České televize Dovolená v Protektorátu získala 2. místo na každoroční prestižní přehlídce evropských veřejnoprávních stanic Creative Forum v Berlíně. Odborníci zde vybírali z dvaadvaceti televizních projektů. To je pro pořad, který vzbudil nelichotivé ohlasy a vysloužil si kritiku mezi tuzemskou i zahraniční veřejností, překvapivý úspěch.
V reality show sedmičlenná rodina přežívala dva měsíce v prostředí beskydské vesnice Staré Hamry v podmínkách, jaké zažívali lidé během druhé světové války. Museli nosit dobové oblečení, hospodařit s omezeným množstvím jídla a starat se o hospodářství. Odevzdat museli i své mobilní telefony nebo šperky. Český seriál vzbudil pozornost i v zahraničí, například americká média se zarazila nad nepatřičností tématu.
Šéf ČT: „Druhé místo pro Dovolenou v Protektorátu je dokonalou satisfakcí za to, že jsme za pořadem od počátku stáli navzdory mnohé kritice.“
Podle komika Johna Olivera je na samé hranici vkusu, že 70 let od nacistické okupace stačilo k tomu, aby ji tvůrci využili jako téma pro reality show. Deníkům v čele s The Guardian, The Daily Telegraph nebo New York Post připadalo, že seriál tímto způsobem znevažuje období druhé světové války a list The Times of Israel pořad označil za „bizarní“. Kritici reality show vyčítali také to, že nelze napodobit neustálý pocit strachu ze smrti, který byl pro obyvatele Československa na denním pořádku.
Čtěte také: Televizní fiasko s Protektorátem. Jinak to dopadnout nemohlo
Dovolená v Protektorátu. Co když ti lidé prohrají? ptají se Američané
Česká hra na nacismus se dostala na titulku NY Times
Mezi nominovanými pořady se objevil i další projekt ČT – Zlatá mládež. Generální ředitel ČT Petr Dvořák to označuje za obrovský úspěch: „Česká televize se pokoušela se svými pořady zařadit na Creative Forum už mnohokrát v minulosti, až nyní se nám ale podařilo mezi vybranou dvaadvacítku probojovat, a to hned se dvěma projekty. To samo o sobě je obrovský úspěch. Druhé místo pro Dovolenou v Protektorátu je pak i dokonalou satisfakcí za to, že jsme za pořadem od počátku stáli navzdory mnohé kritice.“
Dvořák dále podotýká, že se ČT stále více otevírá moderním žánrům i méně konvenčním námětům, čímž rozšiřuje portfolium svých formátů a zaplňuje bílá místa na poli televizní kreativity. ,,Ocenění, které jsme nyní získali, je indicií, že i instituce s výrazně nižším ročním rozpočtem, kterou Česká televize v porovnání s mnoha dalšími evropskými televizemi je, může hrát v mezinárodním kontextu roli inovátora,“ uzavírá Dvořák.
Ředitel vývoje a programových formátů Jan Maxa doplňuje, že si první cenu odnesl neuvěřitelně zábavný švýcarský pořad, v němž odsouzený padělatel obrazů portrétuje umělecké kritiky a další osobnosti ve stylu různých starých mistrů a otevřeně přitom hovoří o tajích svého řemesla. ,,O druhou cenu se podělily formáty norské a české veřejnoprávní televize, When the Orchestra Came to Town a Dovolená v Protektorátu,“ doplnil Maxa.
Podle vyjádření České televize projekt režisérky a autorky projektu Zory Cejnkové zaujal nezávislou porotu na Creative Forum zejména svým vzdělávacím potenciálem, jasným tématem a originálním zpracováním. Osmidílnou Dovolenou v Protektorátu, kterou ČT vysílala od 23. května, sledovalo v průměru necelých 400 tisíc diváků.