Jednou z nejčastějších výtek při lamentování nad stavem vzdělávací politiky v naší zemi je neexistence společenské a politické shody na jejích základních bodech. Toto vysvětlení ale podle mého přesvědčení není zcela výstižné. Jistě je pravda, že česká vzdělávací politika v mnoha ohledech selhává, jak dosvědčují trendy výzkumů PISA. V řadě případů jde ale spíše o problém implementace, respektive schopnosti státu, krajů a obcí realizovat rozhodnutí na školách.


Vzdělávání

Komentáře
 

Snaha o totální dohled vede ke společenské letargii

Na celé akci s EET není nejodpudivější, že udávání bdělými občany tak nějak zapadá do osobní historie ministra Babiše, jenž se po roce 1989 stal prvním členem vlády, který nemohl předložit čisté lustrační osvědčení. Mnohem závažnější je, že stát chce pořád něco sledovat a prověřovat, a tak donutí kontrolované, aby se kontrolovali sami, a přitom nesli všechny náklady.

Obrana

Mezi politiky různých stran od KDU-ČSL až po obskurní Realisty se rozšířila myšlenka, že nejlepší cestou ke zvýšení naší obranyschopnosti je obnovení základní vojenské služby. Opakují se tři mýty:

Likvidace rodiny pod praporem progresivistické revoluce

Koncepce rodinné politiky Ministerstva práce a sociálních věcí má (poněkud paradoxně až ke konci volebního období) přinést revoluční změny, a proto loni narazila na nesouhlas pravicové opozice i koaličních lidovců. Pozměněný návrh, k jehož předložení se ministerstvo nyní odhodlalo, přináší spíše kosmetické úpravy. Ale asi jen přílišný optimista mohl doufat, že zmíněný úřad přistoupí k nějaké reflexi.

Svět podle Marksové

Aktivistky, které se dosud vyžívaly v pořádání seminářů o tom, jak je film Jak vytrhnout velrybě stoličku sexistický, se občas dostanou do pozic, kde opravdu ovlivňují naše životy. To je pak vždycky potíž. Jednou z těch, kterým se to podařilo, je bývalá ředitelka Gender studies Michaela Marksová-Tominová, která se stala ministryní práce a sociálních věcí. A díky tomu, že to po ní nikdo nechtěl vzít, přežila i poslední výměny ve vládě.

ČR po brexitu a s Trumpem v čele USA

Změna je tu. Spojeným státům se vrátí dominantní postavení, ale Donalda Trumpa elity Evropské unie využívají k utáhnutí šroubů evropské integrace. Brexit by byl před deseti lety nemyslitelný, dnes je to realita, jež Česku přináší starosti. Politici musí studovat Trumpovu kampaň a EU je jako svěrací kazajka. To a další padlo na první veřejné diskuzi think-tanku Pravý břeh. Odpovídal na otázky, co zvolení Trumpa a brexitu, jedněch z nejskloňovanějších pojmů nejen čtvrteční debaty, znamená pro…

Konference Pravého břehu

Dva dny poté, co britská premiérka Theresa Mayová nastavila pevné mantinely, mezi nimiž má rezonovat londýnské „Goodbye!“ Evropské unii. A v předvečer inaugurace nového amerického prezidenta, Donalda Trumpa, jehož nástup je vnímán lecjak, jen ne neutrálně. Možná i proto bylo na pražském Perštýně, kde se ve čtvrtek 19. ledna konala premiérová konference think-tanku Pravý břeh, o něco víc zájemců než židlí. Své ale sehrála i sestava řečníků. Za jedním stolem zasedli vedoucí katedry politologie z…

Z projevu Petra Fialy v Poslanecké sněmovně

Ekonomice se daří, takže stačí natáhnout ruku a sesbírat ovoce. Ale když už se ovoce sesbírá, tak je pak potřeba rozhodnout, kam a jak investujeme zdroje, které máme. To první – natáhnout ruku a sesbírat peníze – to je jen první krok. To dokáže každý a to dokázal i pan ministr financí Babiš. Sbírat ovoce, které vypěstovali jiní. Dobře. A co dál? Státní rozpočet má být vrcholné představení vlády a ministra financí. Je to zhmotnění vize. Je to důkaz schopnosti, nebo neschopnosti vlády přenést své…

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut uspořádalo 1. prosince 2016 v Praze veřejnou přednášku s názvem Budoucnost konzervatismu v Evropě, mezi jejíž mediální partnery patřil i Pravý břeh. U řečnického pultu vystoupil britský novinář John O’Sullivan a čeští politologové Stanislav Balík a Alexander Tomský. Moderátorem byl člen správní rady Pravého břehu Alexandr Vondra. Akce měla tři hlavní poselství:


Reportáž

 

Nové výsledky PISA

Začátkem prosince byly uveřejněny nejnovější výsledky mezinárodního průzkumu znalostí studentů PISA, kterým OECD pravidelně srovnává úroveň patnáctiletých žáků v čtenářské gramotnosti, matematice a přírodních vědách. Česká republika se v žebříčku 72 zemí těsně dostala do první třicítky, ale předstihly ji státy, jako je Španělsko, Portugalsko nebo Polsko.

Rozhovor s Petrem Fialou

Když poslouchám pravicové politiky v Evropě, zdá se mi, že se stále hojněji objevují výrazy vlastenectví a vlast, snad jako reakce na kosmopolitismus a projekt EU. Vím, že často mluvíš o zájmech České republiky, jak je to ale spjato s vlastenectvím? Co pro tebe znamená vlast?

Evropská unie

V době, kdy většina občanů evropských států očekávala od vedoucích činitelů rázná opatření k zastavení nelegálního přílivu lidí z třetích zemí, Komise a Evropský parlament vytáhly do boje proti „nenávistným projevům“ (angl. „hate speech“) vůči migrantům na internetu.