1 PROBLÉM BABIŠOVÝCH DLUHOPISŮ

Prověří vás finanční správa? tlačí Sobotka na Babiše

DOPIS UVNITŘ

Témata: , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) napsal ministru financí Andreji Babišovi (ANO) dopis, kvůli problémům kolem jeho korunových dluhopisů. Na ně jako první upozornil server Echo24. V dopise měl Sobotka Babiše upozornit, že jakožto ministr financí je zodpovědný za výběr daní, což je ale v rozporu s vyváděním nezdaněných peněz z vlastní firmy, a vyzval ho, aby vše vysvětlil. 

Babišovi je v posledních týdnech horko kolem několika problémů, jež se týkají jeho korunových od daně osvobozených dluhopisů. Ty totiž nakoupil od tehdy ještě svého Agrofertu a ročně si díky nim přijde na 90 milionů ročně, ze kterých ale neplatí daň státu. Existuje tu tedy podezření, že Babiš se dopustil krácení daně, a kvůli tomu dokonce musí ministr čelit trestnímu oznámení. Vedle toho není Babiš schopný říci, za co dluhopisy koupil. Z jeho prohlášení o příjmech i z majetkových přiznání vyplývá, že Babiš na ně neměl mít dostatek legálních peněz, jak upozornil jako první Týdeník Echo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Premiér Sobotka se Babiše v dopise ptá, zdali se již finanční správa podobnými případy obcházení daní zabývá. „Osobně považuji za důležité, aby nedocházelo k obcházení daňové povinnosti. Nekalé praktiky daňové optimalizace totiž negativně dopadají na poctivé podnikatele a občany,“ píše premiér v dopise, na nějž upozornily Hospodářské noviny. 

Sobotka v dopisu odkazuje na rozhovor bývalé náměstkyně ministerstva financí Simony Hornochové, která Hospodářským novinám řekla, že emise korunových dluhopisů byly běžným způsobem, jak se vyhnout zdanění dividend. „Pokud vím, Finanční správa neudělala naprosto nic,“ uvedla. Premiér v dopisu píše, že by ho překvapilo, pokud by se problémem finanční správa nezabývala.

Dopis premiéra Bohuslava Sobotky ministru financí Andreji Babišovi by Anonymous bZRxMz9f on Scribd

Bohuslav Sobotka proto v dopise žádá Andreje Babiše, aby se sám vyjádřil k situaci, kdy společnost vydá dluhopisy za několik miliard v nominální hodnotě jedné koruny, a jediný, kdo si je koupí, je následně majitel firmy. „Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daní? Nejedná se o situaci, která si žádá prošetření ze strany finanční správy?“ ptá se Sobotka v dopise.

Finanční správa se ve středu na dotaz ČTK k problematice dluhopisů vyjádřila obecně s tím, že „pokud v souvislosti s dluhopisy pracovníci Finanční správy zjistí skutečnosti, které jsou v rozporu s daňovými předpisy, potom se v souladu se základním cílem správy daně, tedy správně stanovit a vybrat daň, tímto porušením zcela jednoznačně zaobírají.“

Není to poprvé, co se Sobotka do Babiše kvůli dluhopisům opřel. Na začátku února komentoval počínání svého vládního partnera ale podstatně ostřeji. Sobotka na svém Twitteru napsal, že Babiš „důkladně ojebal český stát“.

Že by měl Babiš podezření vyvrátit už dříve, pro server Echo24 uvedl další Babišův koaliční partner vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „To je na dotčených orgánech, aby to posoudily. Předpokládám, že je v zájmu pana Babiše, aby podezření vysvětlil a vyvrátil,“ uvedl Bělobrádek.

Podle dotázaných právníků se Babiš dopustil klasického příkladu obcházení zákona, který byl už vícekrát popsán v rozsudcích Nejvyššího správního soudu i Evropského soudního dvora. Nejvyšší správní soud například v roce 2008 odmítl stížnost na Finanční ředitelství v Brně, které vyměřilo daň podnikateli bez ohledu na to, že snížil daňový základ vyplacením vysokého nájmu spřízněné firmě. Snížit daňový základ o peníze za nájem je sice v souladu s právními předpisy, podotýká daňový poradce Tomáš Golaň, pokud ovšem bylo hlavním účelem tohoto kroku snížení daně, pak ho může finanční úřad považovat za neplatný.

Čtěte také: Ať Babišovy příjmy prověří finanční správa, žádají poslanci

Babiš neměl dost legálních příjmů na osobní nákupy

Bělobrádek: Je v Babišově zájmu podezření ohledně dluhopisů vyvrátit

Finanční správa má prošetřit Babišovy příjmy. Její šéf mlží

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.